Jakub Gołębiewski - autor: Anna Szwaja

Jakub Gołębiewski

JOTGIE Studio Projektowe

tel. 512 353 612
info@jakubgolebiewski.pl

Chwiejba – ławka portowa

CHWIEJBA to projekt ławki portowej, który powstał w ramach festiwalu Gdynia Design Days 2013. Można go zobaczyć na wystawie “Na Styku” w Nowych Prototypowniach Pomorskiego Parku Technologicznego.

CHWIEJBA to styk morza i lądu w portowym charakterze. Morski jest w niej ruch, a lądowa solidność konstrukcji. Typowo portowe są elementy tworzące całość – gruba lina cumownicza i dwa polery cumownicze, na które lina jest zarzucona. Tworzą one swoistą ławkę, na której można stabilnie przysiąść na jednym z polerów lub pobujać się siedząc wzdłuż lub w poprzek liny. Takie właśnie kiwanie i kołysanie nazywa się w marynarskim żargonie chwiejbą. Ławka to również miejsce styku dwóch osób, przestrzeń przepływu informacji, bliskości, odpoczynku – trochę jak port sam w sobie. Dwie osoby siadając jednocześnie wpływają wzajemnie na swoje pozycje – siedzą jakby na wspólnej “gałęzi / linie” – są połączeni “wspólnym napięciem” i tym samym od siebie zależni. Podobnie jest z miastami portowymi, którym również jest Gdynia. Powstają one “przez” morze i są one od niego w dużym stopniu uzależnione. W opozycji do “cumy łączącej” są polery, na których można przysiąść plecami do siebie – stabilnie, ale raczej bez wzajemnej relacji.
Na CHWIEJBĘ składają się:
- pomarańczowa lina cumownicza fi ok. 50mm, dł. 2,5m (połączenie polyolefinu z poliestrem),
- dwa pochylone polery (stal czarna – oksydowana; fi 200mm) z poprzeczkami podtrzymującymi cumę, zakończone lekko wyoblonymi nakładkami umożliwiającymi przysiadanie w pozycji półstojącej. Polery mocowane śrubami do kotew osadzonych w podłożu.

Gdynia / Kraków, 2013 r.

 

 

No Comments

No comments yet

LEAVE A COMMENT